*alt_site_homepage_image*
lt
en

Pilietybės atkūrimas

Pilietybės atkūrimas

SVARBU: Nuo 2021 m. lapkričio 15 d. visi prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo pateikiami tik per Lietuvos migracijos informacinę sistemą  MIGRIS adresu www.migracija.lt. 

Jeigu asmuo, pildydamas prašymą dėl Lietuvos Respublikos plietybės atkūrimo, MIGRIS sistemoje nurodys, kad atvyks į konsulinę įstaigą pateikti įkeltų dokumentų originalus, prašymą gavęs Migracijos departamentas atliks išankstinį dokumentų vertinimą. Jeigu nebus trūkumų, Migracijos departamentas per MIGRIS asmeniui išsiųs pranešimą, kad asmuo per 4 mėnesius turi asmeniškai atvykti į konsulinę įstaigą ir pateikti įkeltų dokumentų originalus. Tik gavęs tokį pranešimą asmuo galės registruotis priėmimui į konsulinę įstaigą. 


Pilietybės atkūrimas - tai teisės atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę įgyvendinimas asmenims, iki 1940 m. birželio 15 d. turėjusiems Lietuvos Respublikos pilietybę, ir jų palikuonims, kurie iki 2011-04-01 nėra įgiję Lietuvos Respublikos pilietybės. Šie asmenys turi neterminuotą teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę, neatsižvelgiant į tai, kokioje valstybėje – Lietuvos Respublikoje ar kitoje valstybėje – jie nuolat gyvena ir jeigu jie nėra kitos valstybės piliečiai. Reikalavimas atsisakyti kitos valstybės pilietybės netaikomas asmenims, kurie yra ištremti iš okupuotos Lietuvos Respublikos iki 1990 m. kovo 11 d., arba išvykę iš Lietuvos iki 1990 m. kovo 11 d., arba jų palikuonys (vaikai, vaikaičiai, provaikaičiai).

Reikalingi dokumentai

Norėdami pateikti dokumentus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo, turite pateikti:

  • Galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (JAV pasą ir/ar kitų užsienio valstybių pasus; turi būti pateikiami visų valstybių, kurių pilietis esate, galiojantys pasai);
  • Gimimo liudijimą (jei gimėte JAV, jis turi būti patvirtintas Apostille ir su oficialiu vertimu į lietuvių kalbą).
  • Dokumentus, patvirtinančius, kad esate asmuo, iki 1940 m. birželio 15 d. turėjęs Lietuvos Respublikos pilietybę arba jo palikuonis (vaikas, vaikaitis, provaikaitis). DĖMESIO! Atsižvelgiant į egzistuojančią teismų praktiką, svarbu įrodyti, kad asmuo turėjo pilietybę iki pat 1940 m. birželio 15 d., t.y. nebuvo jos netekęs iki Lietuvos okupacijos. Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos Respublika buvo atkurta 1918 m. vasario 16 d., tad iki tol iš Lietuvos išvykę asmenys galėjo neįgyti Lietuvos pilietybės, jeigu dėl jos nesikreipė į atsakingas Lietuvos institucijas;
Dokumentų pavyzdžiai: Lietuvos Respublikos vidaus ar užsienio pasai, išduoti iki 1940 m. birželio 15 d.; Lietuvos Respublikos užsienio pasai, išduoti Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių ar konsulinių įstaigų po 1940 m. birželio 15 d.; dokumentai, liudijantys asmens tarnybą Lietuvos kariuomenėje ar darbą valstybės tarnyboje; gimimo liudijimai arba kiti dokumentai, kuriuose tiesiogiai nurodyta turėta Lietuvos Respublikos pilietybė; asmens liudijimai, išduoti iki 1940 m. birželio 15 d. Lietuvoje, arba asmens liudijimai, išduoti pagal dokumentus, išduotus iki 1940 m. birželio 15 d.
Jei neturite reikalingų dokumentų, galite kreiptis į Lietuvos centrinį valstybės archyvą el.p. lcva@archyvai.lt (prašymų formos).
  • Dokumentus, patvirtinančius vardo ar pavardės keitimą, jeigu šie asmens duomenys buvo keisti (pavyzdžiui, santuokos liudijimai, teismo sprendimai, oficialių JAV institucijų pažymos);
  • Dokumentus, patvirtinančius, kad nesate kitos valstybės pilietis (išskyrus atvejus, kai galite būti Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis)
  • Dokumentus, patvirtinančius tremtį arba išvykimą iš Lietuvos iki 1990 m. kovo 11 d., jeigu esate kitos valstybės pilietis;
Dokumentų pavyzdžiai
Tremties atveju: pažyma iš Lietuvos ypatingojo archyvo, Lietuvos Respublikos prokuratūros arba Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo, patvirtinanti asmens tremtį. Dėl tremtį įrodančių dokumentų kreipkitės į Lietuvos ypatingąjį archyvą el. paštu lya@archyvai.lt  (prašymų formos).
Išvykimo atveju: išrašai iš užsienio valstybių gyventojų registrų, patvirtinantys asmens imigracijos ar repatriacijos datą; dokumentai, patvirtinantys asmens imigraciją į užsienio valstybę; arba užsienio valstybėje iki 1990 m. kovo 11 d. išduoti asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai ar natūralizacijos pažymėjimai; arba dokumentai, patvirtinantys užsienyje sudarytą santuoką ar vaikų gimimą; arba kiti dokumentai, įrodantys asmens nuolatinį gyvenimą užsienio valstybėje iki 1990 m. kovo 11 d.
  • Dokumentus, leidžiančius nustatyti Jūsų giminystės ryšį su ištremtu ar išvykusiu bei iki 1940-06-15 Lietuvos Respublikos pilietybę turėjusiu asmeniu;
Pavyzdžiui, Jūsų ryšį su senele (motinos motina) gali įrodyti jos gimimo liudijimas, jos santuokos liudijimas (pasikeitė pavardė), Jūsų motinos gimimo liudijimas, jos pavardės keitimo dokumentas (susitrumpino lietuvišką pavardę), motinos santuokos liudijimas (pasikeitė pavardė), Jūsų gimimo liudijimas ir Jūsų santuokos liudijimas (jei pasikeitė pavardė).
Jei neturite reikalingų dokumentų, dėl dokumentų, patvirtinančių iki 1940-06-15 gimimo, mirties, santuokos faktą išdavimo galite kreiptis į Lietuvos valstybės istorijos archyvą el.p. istorijos.archyvas@lvia.lt  (prašymų formos).

SVARBU:

  • Visi JAV (ar kitose valstybėse) išduoti dokumentai (išskyrus pasą) turi būti patvirtinti pažyma Apostille (kreipkitės į dokumentą išdavusios valstijos sekretoriaus biurą; o dėl JAV natūralizacijos sertifikatų patvirtinimo - į JAV Valstybės departamentą; rekomenduojama siųsti ne originalą, o "certified true copy", išduotą USCIS, ypač seniau išduotų natūralizacijos sertifikatų);
  • Visi ne lietuvių kalba surašyti dokumentai (išskyrus pasą) turi būti išversti į lietuvių kalbą (vertimas turi būti oficialus);
  • Atvykdami į konsulinę įstaigą turite turėti visų Migracijos departamentui pateiktų dokumentų originalus arba notaro (jei JAV, tai ir Apostille) patvirtintas kopijas (dokumentai Jums bus iškart sugrąžinti).

Pilietybės atkūrimas nepilnamečiams vaikams

Norint atkurti pilietybę nepilnamečiams vaikams, vienam iš tėvų reikia pateikti prašymą dėl jo LR pilietybės atkūrimo bei pateikti dokumentus, patvirtinančius, jog yra asmens iki 1940 m. birželio 15 d. turėjusio LR pilietybę ir/arba ištremto iš okupuotos Lietuvos Respublikos arba išvykusio iš Lietuvos teritorijos iki 1990 m. kovo 11 d., palikuonis (žr. aukščiau).

Dokumentų nagrinėjimas

Atkreipiame dėmesį, kad pateikti dokumentai yra svarstomi Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Pilietybės reikalų skyriuje. Generalinis konsulatas neturi galimybių pakomentuoti prašymo svarstymo eigos. Vidaus reikalų ministrui pasirašius įsakymą dėl pilietybės atkūrimo, jis bus paskelbtas Teisės aktų registre, o jo išrašas bus persiųstas Jums paštu Jūsų nurodytu adresu.

Daugiau informacijos