Informacija apie Privalomojo sveikatos draudimo įsiskolinimus
Informuojame, kad visi asmenys, išvykstantys iš Lietuvos Respublikos ilgiau kaip 6 mėnesiams, privalo deklaruoti išvykimą iš Lietuvos Respublikos. Nedeklavus išvykimo, gali būti toliau skaičiuojamos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos ir susikaupti jų įsiskolinimas. Nuo išvykimo iš Lietuvos deklaravimo dienos PSD įmokos nebus skaičiuojamos, tačiau iki tol susikaupusius įsiskolinimus reikia padengti arba kreiptis dėl jų perskaičiavimo/panaikinimo.
Kaip deklaruoti išvykimą iš Lietuvos?
Jeigu jau esate Jungtinėse Amerikos Valstijose, savo išvykimą galite deklaruoti internetu (jei naudojatės Lietuvos bankų internetine bankininkyste arba turite Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelę su aktyviu elektroniniu parašu) arba per generalinį konsulatą (paštu arba asmeniškai). Daugiau informacijos galite rasti ČIA.
Kaip sužinoti, ar turite PSD įsiskolinimų?
Pasitikrinti ar nesate skolingi PSD įmokų galima prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui. Jei neturite galimybių prisijungti prie "Sodros" paskyros internetu, galite kreiptis į "Sodrą".
Kadangi Lietuva su JAV tarptautinių susitarimų sveikatos draudimo srityje neturi, PSD įmokos neskaičiuojamos tik asmeniui deklaravus išvykimą iš Lietuvos. Deklaravus išvykimą, toliau įmokos nebus skaičiuojamos, tačiau svarbu iki išvykimo deklaravimo susidariusią skolą sumokėti arba - jeigu esate galutinai išvykęs iš Lietuvos - kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją dėl jos perskaičiavimo/panaikinimo.
Kur kreiptis dėl PSD įsiskolinimų panaikinimo/perskaičiavimo?
Kad būtų perskaičiuotos PSD įmokos ir panaikintas įsiskolinimas, JAV gyvenantys asmenys turėtų papildomai (be standartinės išvykimo deklaracijos) deklaruoti ir galutinį išvykimą iš Lietuvos atgaline data, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (VMI) užpildę/patikslinę metinę pajamų mokesčio deklaraciją su požymiu, kad teikiama galutinai išvykstančio iš Lietuvos nuolatinio Lietuvos gyventojo deklaracija.
Išvykimas iš Lietuvos atgaline data turėtų būti deklaruotas ne vėliau kaip už paskutinius penkerius metus (t.y. galima perskaičiuoti/panaikinti ne daugiau kaip paskutinių 5 metų įsiskolinimus).
Nuolatiniam Lietuvos gyventojui galutinai išvykus iš Lietuvos 2016 - 2018 metais - pildoma Metinės pajamų deklaracijos GPM308 forma; išvykus 2019 metais ar vėlesniais mokestiniais laikotarpiais - pildoma Pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 forma. VMI teikiamų deklaracijų formas ir jų pildymo taisykles galima rasti www.vmi.lt > Formos.
Būdamas užsienyje, gyventojas VMI pateikti deklaracijas gali elektroniniu būdu – per VMI elektroninio deklaravimo sistemą. Jei gyventojas neturi galimybės prisijungti prie EDS naudojantis elektroninės bankininkystės paslaugomis ar elektroniniu parašu, jis gali paskambinti į VMI Mokesčių informacijos centrą telefono numeriu +370 5 260 5060 (tinka skambinant iš užsienio) bei paprašyti suteikti naudotojo prisijungimo vardą ir slaptažodį. Elektroninėmis paslaugomis nesinaudojantis nuolatinis Lietuvos gyventojas tinkamai užpildytą popierinę (atsispausdintą www.vmi.lt > Formos) Deklaraciją kartu su atitinkamais užpildytais priedais gali atsiųsti paštu į VMI prie FM Deklaracijų tvarkymo ir archyvavimo skyrių adresu Neravų g. 8, 66257 Druskininkai.
Jeigu turite klausimų dėl mokesčių ar deklaracijos pildymo, galite kreiptis į VMI tel. +370 5 255 3190 (skambinant iš užsienio).
„Sodra", gavusi duomenis iš VMI apie išvykimo deklaravimą atgaline data, PSD įmokas perskaičiuos.
Kada asmuo laikomas galutinai išvykstančiu iš Lietuvos?
Atkreipiame dėmesį, kad išvykimą iš Lietuvos deklaruoti privalo visi Lietuvos gyventojai, išvykstantys ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui. Tuo tarpu VMI Galutinai išvykstančio iš Lietuvos gyventojo deklaraciją reikia pildyti tik tuo atveju, jei iš Lietuvos išvykstama galutinai - kai nutrūksta visi asmeniniai, socialiniai, ekonominiai ryšiai su Lietuva arba kitaip išnyksta arba pasibaigia buvimo Lietuvoje pagrindas (pavyzdžiui, galutinai išvykusiu iš Lietuvos laikomas gyventojas, kuris persikelia nuolat gyventi į užsienio valstybę, Lietuvoje nepalikęs šeimos, gyvenamojo būsto ar pan.).
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, išvykstantis į užsienio valstybę dirbti, tačiau nenutraukiantis esminių ryšių su Lietuva (pavyzdžiui, Lietuvoje lieka gyventojo šeima, ilgalaikiai finansiniai ir kiti įsipareigojimai, Lietuvoje yra gyventojui prieinama gyvenamoji vieta, gaunamų pajamų šaltinis lieka Lietuvoje ar asmuo turi ir kitokių asmeninių, socialinių ar ekonominių interesų Lietuvoje), nebūtų laikomas galutinai išvykusiu iš Lietuvos, todėl neturėtų teikti Galutinai išvykstančiojo deklaracijos.
Taigi, gyventojas, prieš pateikdamas Galutinai išvykstančiojo deklaraciją, turi įvertinti (atsižvelgdamas į jam žinomų išvykimo aplinkybių visumą), ar jis iš Lietuvos išvyko galutinai.
Parengta pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos bei "Sodra" informaciją. Jeigu reikalinga išsamesnė konsultacija, rekomenduojame kreiptis į "Sodrą" (dėl PSD įmokų ir įsiskolinimų) ir/arba į Valstybinę mokesčių inspekciją (dėl Galutinai išvykstančiojo deklaracijos pildymo).